blisko

Bruksela pospiesza Londyn w sprawie brexitu

Bruksela pospiesza Londyn w kwestii negocjacji na temat brexitu  Ze świata

Szefowie państw i rządów 27 krajów Unii Europejskiej wezwali w piątek Dużą Brytanię do przyspieszenia negocjacji dotyczących wyjścia tego państwa ze Wspólnoty. Główny negocjator ze strony Komisji Europejskiej przestrzegał przed brakiem porozumienia.

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May jeszcze przy piątek nad ranem przekazała unijnym liderom informacje na temat stanie rozmów. Później już w trakcie drugiego poranka szczytu w formacie dwudziestu siedmiu krajów (bez udziału Theresy May) szefowie państw i rządów przyjęli wnioski, po których wyrazili zaniepokojenie brakiem "materialnego postępu" w sprawie ustalenia rozwiązania dotyczącego granicy między Irlandią an Irlandią Północną.

Przyszła sprawa prawna Irlandii Północnej jest jednym z kluczowych nierozwiązanych problemów w trakcie negocjacji dotyczących brexitu. Eksperci ostrzegali, że wyjście z unii celnej i powrót twardej granicy byłyby w sprzeczności wraz z porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 roku i mogłyby doprowadzić do ponownej eskalacji konfliktu w Ulsterze.

Dwa lata chaosu jak i również niepewności. Brytyjska gospodarka w ostrym zakręcie

- Dokonaliśmy postępu, ale pozostają wielkie i poważne rozbieżności, szczególnie w sprawie Irlandii jak i również Irlandii Północnej - powiedział dziennikarzom w piątek po Brukseli główny negocjator wraz z strony Komisji Europejskiej Michel Barnier.

Zielone światło

Unijna "27" jeszcze po grudniu 2017 roku zapewniając zielone światło na kolejną fazę rozmów ustaliła spośród Brytyjczykami, że jeśli odrzucić będzie innego rozwiązania, dokonana ma być opcja awaryjna, zakładająca, że Irlandia Północna pozostanie blisko związana wraz z zasadami wolnego runku. Wówczas klauzula zabezpieczająca, która zakłada, że bez względu na ostateczny wynik brexitu, wyjście dotyczące przepływu dóbr jak i również osób pomiędzy Irlandią jak i również Irlandią Płn. nie może naruszyć pokoju na wyspie.

Brytyjczycy mają aczkolwiek problem z przełożeniem ustaleń politycznych na język prawny; dwie propozycje Londynu przy tej sprawie zostały odrzucone przez Brukselę jako niewystarczające. Downing Street ma także problem wewnętrzny, bo ustępstwom sprzeciwia się Partia Demokratycznych Unionistów, która wspiera salon Theresy May. Nie asystują też podziały w sytuacji brexitu w rządzącej Partii Konserwatywnej.

Spór na temat granicę

Kwestia uregulowania lądowej granicy między Irlandią i Irlandią Północną była początkowo uważana za stosunkowo prostą do rozwiązania. Uznano, że porozumienie musi zachować postanowienia porozumienia wielkopiątkowego, które przyczyniły się do wygaszenia kilkudziesięcioletniego, krwawego konfliktu pomiędzy zwolennikami zjednoczenia wyspy i ugrupowaniami dążącymi do utrzymania Irlandii Płn. w ramach Zjednoczonego Królestwa.

W założeniu granica miała być "niewidzialna" i z punktu widzenia praktycznego i administracyjnego nieomal nieodczuwalna dla osób mieszkających po obu jej stronach. Negocjatorzy nie mogą się jednak zgodzić w odniesieniu do tego, jak konkretnie rozwiązać tę materię - jak technicznie miałyby wyglądać kontrole celne jak i również kontrole przepływu osób.

Szef brytyjskiej dyplomacji o brexicie: może okazać się zapaść, ale nie panikujmy

Przyspieszenie

Unijna "27" wezwała we wnioskach wraz z spotkania do "zintensyfikowania wysiłków", żeby porozumienie o wyjściu Wielkiej Brytanii, w naszym zapisy dotyczące okresu przejściowego, zostało ukończone tak szybko tak jak możliwe. May ma wypracować porozumienie z ministrami ze swojego rządu w przyszłym tygodniu.

Szefowie państw i rządów państwa unijnych zaapelowali też o przyspieszenie prac dotyczących politycznej deklaracji o ramach przyszłej współpracy z Londynem. "Wymaga to dalszej jasności jakim sposobem również realistycznych i dających się zastosować propozycji wraz z strony Wielkiej Brytanii" a mianowicie czytamy we wnioskach.

Czekamy na białą księgę ze strony Wielkiej Brytanii. Mamy mało czasu, jestem gotowy do rozmów z delegacją z Wielkiej Brytanii po poniedziałek - powiedział Barnier. Zjednoczone Królestwo powinno zaniechać UE dokładnie za dziewięć miesięcy.

Jeden spośród dyplomatów mówił Polskiej Firm Prasowej, że "27" zagroziła Londynowi, że jeśli odrzucić będzie porozumienia co do Irlandii i Irlandii Północnej, to nie będzie umowy dotyczącej wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, ani porozumienia przejściowego. Takie rozwiązanie oznaczałoby "twardy brexit", którego rząd May chciałby uniknąć.

"Rada Europejska ponawia apel do odwiedzenia państw członkowskich, instytucji Unii europejskiej i wszystkich zainteresowanych witryn www o przyspieszenie prac przygotowawczych na wszystkich szczeblach i w odniesieniu do każdego wersji rozwoju wydarzeń" a mianowicie podkreślono we wnioskach.

akcje Agory George Soros nabywał od PZU według «Newsweeka»

Akcje Agory George Soros nabywał od PZU według «Newsweeka»

Gdy fundusz MDFI należący do George'a Sorosa nabył pakiet akcji Agory, tylko wątpliwość "od kogo je kupił" pozostawało bez odpowiedzi. "Newsweek" ją znalazł: jednym wraz ze sprzedających było PZU. Według nieoficjalnych doniesień…...

Czytać
amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Amit Kalra stworzył aplikację 6284 Calc

Nastoletni Amit Kalra nie radził sobie wraz z nauką w pierwszej kategorii szkoły średniej. Dlatego postanowił znaleźć nietypowe rozwiązanie swego problemu. Gdy proch 16 lat Amit Kalra został przeniesiony…...

Czytać