blisko

Temat: Rosja

Firmy z Rosji i Iranu negocjują warunki wymiany barterowej  Ze świata

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Spór wokół Nord Stream 2. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • "Kommiersant": UE i Niemcy zyskują świeże narzędzie nacisku na Gazprom
  • Moskwa chce "wykluczyć albo zmniejszyć opady". Zapłaci za to krocie
  • Rosja podniesie wiek emerytalny, ale będą przeróbki. Putin ma nową podaż dla kobiet

Rosyjskie i irańskie firmy omawiają warunki wymiany barterowej, jaka jednak nie zakłada dostaw ropy naftowej z Iranu do Rosji - rzekł w środę minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak w związku z zamieszaniem wokół aplikacji "ropa za towary".

- Rozmowy toczą się na szczeblu firm zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami - oświadczył Nowak. Przedstawiciele władz rosyjskich, na których powołuje się Reuters i rosyjski portal internetowy gazieta. ru, sygnalizowali po poniedziałek, że Rosja rozpoczęła już handlować z Iranem według modelu "ropa zbytnio towary" i już przesyła zboże, urządzenia i towary budowlane do Iranu.

"Wojna z Ukrainą kosztowała Gazprom 6 mld dolarów"

Polityczna gra?

Doniesienia te wywołały - według Reutera - konsternację na rynkach ropy jak i również zboża, bowiem nie zarejestrowały one żadnych dostaw ludzi towarów. Niektórzy sugerowali chociażby, że to było wyłącznie polityczne posunięcie, by umocnić relacje Rosji z Iranem po zawarciu w przeszłym tygodniu przez sześć mocarstw wstępnego porozumienia w kwestii ograniczenia budzącego kontrowersje irańskiego programu atomowego w zamian za uchylenie sankcji w stosunku do Teheranu. Rozmowy mocarstw spośród Iranem weszły w zasadniczą fazę.

Minister Nowak powiedział w środę dziennikarzom, że porozumienie Rosji wraz z Iranem nie zakłada jakichkolwiek dostaw ropy naftowej z Iranu do Rosji, oraz też udziału rosyjskich handlowców w eksporcie irańskiej ropy. Powiedział, że problem odpada po uchyleniu sankcji, gdyż Iran sam będzie po stanie sprzedawać swą ropę.

Dostarczą broń?

Reuters przypomina o niedawnym anulowaniu przez władze rosyjskie zakazu dostarczania Iranowi systemów obrony przeciwrakietowej S-300, jak wywołało zaniepokojenie m. in. USA. Przy tej szansie rzecznik Białego Domu Josh Earnest powiedział, że decyzja Rosji o wymianie wraz z Iranem ropy za artykuły może stać w sprzeczności z sankcjami gospodarczymi nałożonymi na ten kraj przez USA i inne państwa Zachodu.

hakerzy najczęściej próbowali wyłudzić dane - raport CERT Polska  Tech

Hakerzy najczęściej próbowali wyłudzić dane - raport CERT Polska Tech

Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium dysponujemy daleko Koniec piractwa, czy cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy upoważnienia autorskiego "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia…...

Czytać
goldenLine: Jacy pracownicy byli wyszukiwani w II kwartale 2017 roku

GoldenLine: Jacy pracownicy byli wyszukiwani w II kwartale 2017 roku

Nawet milion podwładnych może wyjechać z Polski. Czarny scenariusz Czarny scenariusz dla gospodarki. "Ukraińcy po prostu wybiorą Niemcy" Raport: Polacy wolą pracę w zagranicznych firmach Ponad 12 tysięcy dni niewykorzystanego urlopu. Samorządowcy…...

Czytać